Plan lekcji w formie ilustrowanej - element edukacji daltońskiej
Od kilku lat w klasach 1-3 stosuję wizualny plan lekcji. Podawanie planu zajęć w formie ilustracji ma wiele pozytywnych wpływów na dzieci w klasach 1-3. Jest to mój ulubiony element edukacji daltońskiej.
Oto kilka kluczowych aspektów:
- Lepsze zrozumienie i orientacja w czasie: Ilustracje pomagają dzieciom lepiej zrozumieć pojęcie czasu i kolejność wykonywanych zadań. Dzięki wizualnym wskazówkom dzieci łatwiej orientują się, co mają robić w danym momencie.
- Wzmacnianie samodzielności: Wizualne plany zajęć wspierają samodzielność dzieci, ponieważ mogą one samodzielnie sprawdzać, co jest zaplanowane na dany dzień. To pomaga im w nauce planowania i organizacji własnej pracy.
- Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa: Dzieci, które wiedzą, co je czeka w ciągu dnia, czują się pewniej i bardziej komfortowo. Ilustracje pomagają im lepiej zrozumieć i przewidzieć, co się wydarzy, co zmniejsza stres i niepewność.
- Wspieranie współpracy: W planie daltońskim współpraca jest kluczowa. Wizualne plany zajęć mogą zawierać elementy, które zachęcają dzieci do wspólnego działania i pomagania sobie nawzajem.
- Ułatwienie komunikacji: Ilustracje są uniwersalnym językiem, który jest łatwy do zrozumienia dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich poziomu umiejętności językowych. To szczególnie ważne w klasach, gdzie mogą być dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi.
Miło mi, że do mnie zaglądasz. Jeśli korzystasz z mojej pracy proszę, pomóż mi dotrzeć do większej ilości katechetów, a przyczynisz się do rozwoju bloga. Każde polubienie, obserwacja, polajkowanie lub komentarz nie pójdzie na marne. Dziękuję :) Panią od religii możesz znaleźć na Fb i Instagramie. Gdybyś chciał/chciała mnie wesprzeć to możesz postawiać mi wirtualną kawę.